Rezultati likovnog i literarnog natječaja „Vitezove krijesnice“ – Vitezijada 2019.
Autor: Jerko Barišić, 14. 5. 2019.

Uoči Vitezijade koja će se u Svetom Ivanu Žabnu održati 17. svibnja 2019. godine raspisani su likovni i literarni natječaj „Vitezove krijesnice“ za sve zainteresirane učenike osnovnih škola koje sudjeluju u Vitezijadi.

Likovni natječaj bio je raspisan u dvije kategorije: za učenike 1. – 4. razreda i učenike 5. – 8. razreda, pri čemu su učenici nižih razreda radili omot za knjigu pjesama Grigora Viteza, dok su učenici viših razreda osmišljavali logo Vitezijade.

Na natječaj je ukupno pristiglo 40 učeničkih radova, od čega 19 radova u kategoriji razredne, a 21 rad u kategoriji predmetne nastave. Svi su radovi zaslužili pohvale za trud i ostvareni likovni rezultat, a ukupno je ravnopravnim nagradama zasluženo nagrađeno 10 radova: 5 u kategoriji nižih razreda i 5 u kategoriji viših razreda. Rezultati likovnog natječaja prikazani su u Tablici 1.

Tablica 1. Rezultati likovnog natječaja Vitezove krijesnice

Dora Stepić, 8. r.

Andrea Gašparec Dražić

OŠ Grigora Viteza Poljana

Logo koji je osmislila Ana Kolarić, učenica 8. razreda Osnovne škole „Grigor Vitez“ Osijek, stručno je ocjenjivačko povjerenstvo koje su činili Zoran Vidaković, Ana-Marija Smoljanec i Senka Pleše, učitelji likovne kulture, proglasilo najuspjelijim pristiglim učeničkim logom. Taj će logo sudionicima susreta osnovnih škola u Hrvatskoj koje nose ime Grigora Viteza biti predložen za trajnu upotrebu kao službeni logo Vitezijade!

Poput likovnog, i literarni je natječaj bio raspisan u kategoriji nižih (1. – 4.) i viših (5. – 8.) razreda. Na natječaj su ukupno pristigla 22 rada, pri čemu 17 u kategoriji viših i 5 u kategoriji nižih razreda.

Budući da je organizator natječaja predvidio dodjeljivanje ravnopravnih nagrada za 5 najuspjelijih radova u obje konkurencije (1. r. – 4. r. i 5. r. – 8. r.), u konkurenciji učenika od 1. do 4. razreda nagrađeni su svi pristigli radovi.

U konkurenciji učenika od 5. do 8. razreda stručno je ocjenjivačko povjerenstvo, koje su činili Danijela Zagorec, Marija Halaček i Andrea Katanović Babić, učiteljice hrvatskoga jezika, vodeći se kriterijima literarnosti, dječjeg „zaigranog“ izričaja, ostvarene ritmičnosti, originalnosti teme, motivsko-tematske smislenosti cjeline rada, iskustveno uvjetovanih motiva i pjesničkih slika proizišlih iz vlastitog dječjeg doživljaja, jezične ispravnosti rada te poštivanja odredbe natječaja o upotrebi motiva i tema inspiriranih pjesništvom Grigora Viteza, zajedničkom analizom pristiglih radova najuspjelijim proglasilo radove prikazane u Tablici 2.

Tablica 2. Rezultati literarnog natječaja Vitezove krijesnice

Moje djetinjstvo

Ana Bakar

OŠ „Grigor Vitez“ Sv. I. Žabno

Svim učenicima koji su nam poslali svoje vrijedne radove čestitamo na zapaženim rezultatima i zahvaljujemo na sudjelovanju te vas sve pozivamo da nam se pridružite na svečanom programu Vitezijade ovoga petka, 17. svibnja, u Svetom Ivanu Žabnu.

Dobro nam došli!

Povjerenstvo za organizaciju Vitezijade 2019.

Sveti Ivan Žabno, 14. svibnja 2019.