1. BALOGIJADA
Autor: Vesna Benković, 31. 5. 2019.

30. svibnja 2019. u Svetom Petru Čvrstecu, rodnom mjestu Zvonimira Baloga, održala se 1. Balogijada, prva i jedina manifestacija posvećena uspomeni na život i književni i likovni rad našeg velikog pjesnika.

Program, koji se održao u mjesnom domu Dobrovoljnog vatrogasno društva Sveti Petar Čvrstec,  započeo je  hrvatskom Himnom u izvedbi školskog zbora pod ravnanjem učiteljice Višnjice Radić. Nakon uvodnog dijela u kojem su voditeljice programa Antonija Masnec i Selena Dončević, učenice 8. razreda Osnovne škole "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno ukratko podsjetile na važnost života i djela Zvonimira Baloga,  sve je prisutne pozdravio domaćin manifestacije  Tomislav Hanžeković, ravnatelj Osnovne škole "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno.

Svoju nadarenost pokazali su zatim učenici dramske skupine razredne nastave Osnovne škole "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno točkom "Supertalent". Za nastup ih je pripremila učiteljica Nevenka Bajsić.

Nakon malih talenata, svoj je talent pokazala i Lana Mišura, učenica 5. razreda škole domaćina. Lana je izvela literarni rad pod naslovom Zvonimir Balog - iz Čvrsteca u Europu". Za taj je rad na natječaju Volim Podravinu i Prigorje Lana osvojila drugo mjesto, a njezin mentor bio je učitelj Tomislav Hrebak.

S nekoliko riječi zatim se prisutnima obratila gospođa Ranka Javor, povjesničarka umjetnosti i komparatistica, koja je ovom prigodom preuzela ulogu predstavnice povjerenstva za odabir najboljih likovnih radova. U povjerenstvu je bila i gospođa Manuela Vladić-Maštruko, akademska slikarica i ilustratorica.

Kao predstavnica povjerenstva za odabir najboljih krasnoslova, o izvedbama pristiglim na krasnoslovni natječaj 1. Balogijade progovorila je i gospođa  Barbara Rocco, naša poznata glumica, redateljica i scenaristica.

Središnji i najsvečaniji dio 1. Balogijade bili su krasnoslovni nastupi učenika podijeljeni u dvije kategorije: od 1. do 4. razreda te od 5. do 8. razreda osnovne škole. Nastupili su: Dora Vlahov (OŠ Ivana Kukuljevića Sisak), Iva Lukarin (OŠ I. G. Kovačić, Đakovo), Luna Brkljača (OŠ Šime Budinića Zadar), Mia Mejaški (OŠ Dubovac Karlovac), Mateja Iličić (OŠ Kraljevica), Stipe Bartulović (OŠ Bijaći Kaštel Novi), Martina Kosa (Četvrta osnovna škola Bjelovar), Anamarija Ajdučić i Jelena Poljak (OŠ Ivan Mažuranić Obrovac Sinjski), Izabela Zorko (OŠ Ante Kovačića Marija Gorica), Patricija Svraka (OŠ Dragojla Jarnevića Karlovac), Matej Babarović ( Katolička osnovna škola J. Pavlišič Rijeka), Veronika Brigić (Salezijanska osnovna škola Zagreb), Lana Šušković (OŠ Čučerje Zagreb), Una Šafran (OŠ Breznički Hum), Vida Tombus (Prva katolička osnova škola Zagreb), Anamarija Galić (OŠ Side Košutić Radoboj), Magdalena Zovko (OŠ Braće Radić Koprivnica), Ivano Begić (OŠ Brda Split),  Teo Mesarov (OŠ Ferdinandovac), Ivana Šutalo (OŠ Don Mihovila Pavlinovića Metković), Leda Perić (OŠ Podmurvica Rijeka), Dario Kolman (OŠ Martijanec), Eva Fruk (OŠ Stjepana Radića Božjakovina), Dominika Šporčić, Mirjam Zrnić (OŠ Mario Martinović), Dorian Leš (OŠ Petar Zrinski Čabar), Leonarda Marijanović (OŠ Ludbreg) i Mihaela Kranjčević (OŠ Grigor Vitez Sveti Ivan Žabno).

Nakon nastupa, stručno povjerenstvo za odabir najboljih krasnoslova, u kojem je osim gospođe Rocco bio i gospodin Zvonimir Ilijić, filmski i kazališni redatelj povuklo se donijeti konačne odluke o najboljim krasnoslovima. Za to je vrijeme okupljene zabavio i oduševio nastup Darija Obajgora, učenike 8. razreda škole domaćina. On je izveo svoj monolog na tekst Zvonimira Baloga "Šta ima"  kojim je ove godine nastupio na županijskoj smotri Lidrana. Njegov je mentor  bio učitelj Tomislav Hrebak.

U skladu s djelom Zvonimira Baloga "Veseli zemljopis" školski je zbor zatim otpjevao pjesmu "Učka".

Zatim su podijeljene nagrade za pet najboljih krasnoslova u kategoriji nižih i pet u kategoriji viših razreda osnovne škole. Povjerenstvo je odlučilo da najbolje krasnoslove imaju Stipe Bartulović, Luna Brkljača, Iva Lukarin, Veronika Brigić, Mia Mejaški, kod nižih razreda, a Vida Tombus, Teo Mesarov, Ivana Šutalo, Dorian Leš i Dominika Šporčić kod viših razreda osnovnih škola. Među nagrađenima je prisutne svojim krasnoslovom posebno oduševio Stipe Bartulović, učenik 1. razreda iz Osnovne škole Bijaći iz Kaštel Novog.

Program Balogijade nastavljen je razgledavanjem likovne izložbe nagrađenih radova. Izložbu su postavile učiteljice Područne škole Sveti Petar Čvrstec u samoj školi.

Nakon razgledavanja izložbe i zajedničkog ručka uslijedila je predstava "Sedmoglavi zmaj" u izvedbi Teatra Poko Loko iz Zagreba.