Nagradni izlet
Autor: Vesna Benković, 8. 7. 2019.

Za učenike naše škole, koji su se istaknuli svojim radom, trudom i uspjesima, 5.7.2019. organiziran je već tradicionalni Nagradni izlet. Ovog puta u Ozalj- Karlovac – Ogulin. Bilo je tu zboraša, sportaša, matematičara i odlikaša. Raznoliko, ali veselo društvo.

Prvo su se popeli na liticu iznad rijeke Kupe do srednjovjekovnog Starog grada Ozlja koji je do 17.st. bio u vlasništvu raznih hrvatskih velikaških obitelji, od kojih su najpoznatiji Frankopani. Oduševio ih je pogled na Kupu, ali i na  “ Munjaru” jednu od prvih hidroelektrana u Hrvatskoj koja je kulturni spomenik. Zastrašila ih je sprava za mučenje rastezanjem koju su u srednjem vijekučesto koristili u Ozlju.

Zatim su posjetili Aquatiku u Karlovcu, prvi slatkovodni akvarij u Hrvatskoj smješten neposredno uz obalu rijeke Korane. Tamo ih je dočekalo 25 akvarija u  kojima je predstavljen cijeli tok krške rijeke s  pet tisuća jedinki s oko stotinu vrsta riba iz hrvatskih rijeka. Zahvaljujući zanimljivoj vodičici Heleni učenici su izašli iz akvarija prepuni dojmova i novih spoznaja.

Na putu za Sabljake zastali su u Ogulinu gdje su se na ponoru rijeke Dobre prisjetili tužne sudbine djevojke Đule po kojoj ponor nosi ime Đulin ponor. Nakon ručka obišli su Sabljake, akumulacijsko jezero nastalo na toku Zagorske Mrežnice. To je jedanaesto jezero po veličini u Hrvatskoj  i zovu ga "ogulinskim morem".

Učenici su bili zadovoljni. Vidjeli su sve četiri karlovačke rijeke: Kupu, Koranu, Dobru i Mrežnicu. Na povratku, u autobusu, pao je dogovor: iduće godine nose kupaće kostime i odlaze na kupanje. Bar na jednu karlovačku rijeku.

Zahvaljujemo Čazmatransu i Radniku d.d koji sunam omogućili organizaciju ovog

Zahvaljujemo Čazmatransu i Radniku d.d koji sunam omogućili organizaciju ovog Nagradnog izleta.

Nataša Oreč