Noć muzeja
Autor: Vesna Benković, 31. 1. 2020.

31. siječnja 2020. naša je škola obilježila Noć muzeja obilaskom Etnografske zbirke žabnjanskog kraja, izložene u prostorima Općine Sveti Ivan Žabno.

Sve je učenike matične škole kroz izložbu proveo  Antun Hosni „Tonček“, lokalni poznavatelj baštine ovog kraja i jedan od zaslužnih za sastavljanje ove zbirke. Na početku je naveo zaslugu pokojnog Tonija Šrameka, poznatog žabnjanskog pedagoga, kolekcionara, te autora brojnih knjiga o lokalnim običajima.

Gospodin Hosni je učenike proveo kroz jednu veću i tri manje prostorije u kojima su učenici mogli vidjeti i čuti o Marvogojskoj udruzi, o tome kako se učilo i  kako su 19. stoljeću izgledale školske klupe, kako se izrađivalo platno, vadilo vino iz cuga i još mnogo toga.

Neki od učenika su prepoznavali neke predmete svjedočeći o tome kako kod kuće još imaju  poneku narodnu nošnju ili neki od izloženih predmeta kao što su preslica, staro drveno glačalo  ili konjski/kravlji ham. Ipak, većina učenika je teško prepoznavala predmete sa izložbe jer „njihove bake to više nemaju“.

Marina Ciglarić, učenica 5.b razreda rekla je da joj se najviše svidio pisaći stoj, ali je ipak  zaključila da je nama danas vjerojatno život puno lakši  jer imamo puno više modernih uređaja.

Upitavši ih što im se na izložbi najviše svidjelo, djeca su većinom odgovorila da su to narodne nošnje, jer su to najčešće viđali, bilo kod kuće ili u nekim drugim prilikama. Također su komentirali da su im se svidjele „priče iz starih vremena“. Dakle, bake i djedovi, pričajte djeci o prošlosti, dok(da) se ona ne zaboravi.