Od imaginacije preko kazališne adaptacije do animacije
Autor: Vesna Benković, 10. 2. 2020.

5.veljače 2020. učenici šestih razreda zajedno sa svojim učiteljicama Ivančicom Podhraški i Ivančicom Sudinec te učiteljem Tomislavom Hrebakom posjetili su Gradsko kazalište Žar-ptica te Muzej suvremene umjetnosti.

U kazalištu su gledali izvrsnu adaptaciju Šenoine povjestice Kameni svatovi pod redateljskom palicom Frane Marije Vranković. Prvi dio sadrži objavu ljubavi, drugi okamenjivanje, a u predstavi je sve zajedno stavljeno u okvir teatra u teatru. Tako u predstavi upoznajemo glumačku družinu koja postavlja Šenoine Kamene svatove. Glumci tijekom probe odlučuju napraviti improvizaciju temeljenu na samoj povjestici.

Nakon predstave posjetili su izložbu u Od imaginacije do animacije koju je u povodu šezdesete godine djelovanja Zagrebačke škole crtanog filma postavio Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu. Učenici su na izložbi vidjeli proces nastanka crtanog filma, od ideje do projekcije.

Izložba je predstavila iznimna postignuća sjajnih autora Zagrebačke škole, hrvatsku umjetničku baštinu najviše razine koju je prepoznao cijeli svijet. Osim filmova,učenici su na izložbi vidjeli vrijednu arhivsku građu Zagreb filma, Hrvatskoga državnog arhiva i privatnih zbirki – crteže, skice, celove i autentične predmete. Jedan od najzanimljivijih izložaka svakako je Oscar kojeg je 1962.dobio Dušan Vukotić za najbolji animirani film Surogat.

Jednako zanimljiva je bila i cijela priča oko nastanka najpopularnijih crtanih filmova kao što su Profesor Baltazar, Inspektor maska i Mali leteći medvjedi.

U današnje vrijeme kada je za animaciju dovoljno fotografije pokrenuti pomoću aplikacije na mobilnom telefonu, učenicima je bilo impresivno vidjeti načine kako su to u prošlosti vrhunski radili stari majstori Zagrebačke škole crtanog filma.

Ivančica Sudinec, Ivančica Podhraški