Susret učeničkih zadruga
Autor: Vesna Benković, 26. 2. 2020.

Učenička zadruga „Žito“

Međužupanijska suradnja i susret  Podružnica Hrvatskih udruga učeničkih zadruga  (HUUZ-a) Koprivničko-križevačke županije održan je 22.2.2020. g. u OŠ Mihovila Pavleka Miškina , Đelekovec.

Iz Koprivničko-križevačke županije sudjelovalo je 14 voditelja Učeničkih zadruga a iz grada Zagreba 23 voditelja.

Zadruge su predstavile svoje radionice: Salvetnu tehniku na staklu, izradu sapuna i svijeća , makrame,                                                    kviling tehnika, modelarska radionica .

Naša zadruga se predstavila radionicom izrade suvenira- keramičkih pločica s motivom brezovljanske kulture. Izrada suvenir- pločica bila je zapažena i nešto novo u radu Zadruga. Imali smo puno pitanja vezanih za rad s glinom, pečenjem i glaziranjem keramike što smo i predstavili.

Učenici su po izboru sudjelovali na radionicama i stekli nova znanja i poznanstva.

Domaćini su bili  jako gostoljubivi i nakon zajedničkog ručka prošetali smo mjestom Đelekovec uz vodstvo učiteljice povijesti.

Saznali smo o životu Mihovila Pavleka Miškina koji je živio u Đelekovcu prije i za vrijeme 2. svjetskog rata koji se borio za prava i slobodu običnog čovjeka. Zbog svojih domoljubnih ideja zatvoren je za vrijeme 2. svjetskog rata u Staroj Gradiški odakle mu se gubi trag.

Posjetili smo njegovu rodnu kuću kao i rodnu kuću pjesnika Paje Kanižaja.

Susret zadrugara ostao nam je u lijepom sjećanju kao i iskustva s radionica.

Jelena Posarić, 5.c

Maja Paula Sokač,5.a