Urota obilježena radio-dramom
Autor: Jerko Barišić, 7. 5. 2011.

5.  i 6. svibnja 2011. u Osnovnoj školi „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno obilježena je 340. obljetnica pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkom Novom Mjestu, 30. travnja 1671. Povodom ove obljetnice snimljena je radio-drama. Tekst je napisala Nataša Oreč, prof. povijesti, tehnički oblikovala Ivana Carević, učiteljica razredne nastave, a tekst su dramatizirali polaznici Povijesne družine.

Prisjećajući se važnih događaja hrvatske prošlosti i njezinih velikana, nije bilo moguće zaobići Zrinske i Frankopane. Članovi Povijesne družine odali su počast hrvatskom banu, plemiću, vojskovođi i pjesniku, Petru Zrinskom i njegovu šurjaku, plemiću, vojskovođi i piscu Franu Kristi Frankopanu,  koji su organizirali urotu protiv bečkog centralizma.    Vezanim stihovima u obliku radio-drame sudionici su približili slušateljima teško razdoblje hrvatske povijesti kada smo bili pod vlašću Habsburgovaca koji su željeli dokinuti svaki oblik hrvatske samostalnosti.  Urota je propala, a „nepristrani sud“ , u kojem nije bilo  ni Hrvata ni Mađara, proglasio ih je izdajnicima i osudio na smrtnu kaznu odsijecanjem glave.

Mali povijesničari marljivo su pripremali radio-dramu. Samostalno su izabrali dijelove iz Kumičićeva romana „Urota zrinsko-frankopanska“ koje su uz pomoć voditeljice Nataše pretvorili u stihove. Likovi su prepoznatljivi: Petar, Fran, Katarina, Leopold I… kao i njihova uloga u uroti.

Najsnažnije su djelovali stihovi koje izgovara Katarina, a koji i danas, kao i u sedamnaestom stoljeću, imaju težinu:

Hrvat srcem i dušom

ne može se danas u Hrvatskoj biti.

Sramota je, da bi poživio,

moraš ljubav prema domovini

duboko u srcu kriti.

Radio-dramu je snimila i tehnički oblikovala Ivana Carević, koja je umetnuvši zvučne efekte i glazbu dala poseban ugođaj dramskoj izvedbi preko razglasa.

U izvedbi nisu sudjelovali samo najbolji čitači, već i oni s govornim poteškoćama. Njima je to bio poticaj da se oslobode straha / srama od javnog nastupa.

Reakcije učenika i učitelja bile su pozitivne što je najveća nagrada sudionicima ovoga projekta te će ih ohrabriti u daljnjem radu.

Nataša Oreč i Jerko Barišić Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno